INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK YOUTUBE GOOGLE PLUS PINTEREST ATA'YI ZİYARET

CERRAHİ KLİNİK

Op .Dr. Şaban BEYAZPINAR’ın sağlık sitesi

+90 532 295 12 89

ANASAYFA CERRAHİ ENDOSKOPİ-KOLONOSKOPİ MERAK EDİLENLER İLETİŞİM

Anal ve perianal fistül

Anal kanal veya barsağın son kısmı ile cilt arasında oluşan ve genellikle akıntı yapan infekte tünel yapılarıdır. Hemen hemen tamamı anal ve perianal abselerden sonra oluşur. Çoğunlukla tedavisi cerrahidir. Anal ve perianal abselerde söz konusu olan klinik tablo ve neden sonuç ilişkisi bu hastalık için de geçerlidir.

Fistüllerin tanısı kolay konurmuş gibi görünebilir. Oysa bazen son derece zor ve ileri tetkik yapmayı gerektiren klinik tablo ile karşı karşıya kalırız.

Fistül dış ağzı dediğimiz ciltte bulunan kısmını saptamak, sürekli akıntı olması nedeni ile kolay olabilir. Ancak asıl sorun oluşan tünelin içteki ağzının yerini ve bazen birden fazla olabilen sayısını saptamaktır.

Bunun için ileri tetkik yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar:


Tedaviler:

Fistül tedavisi hasta ve doktor için zor, uzun süre gerektiren ve yoğun çabalarla birlikte yürütülen önemli ve ciddi bir süreçtir. Çoğunlukla tedavide birden fazla uzman hekimin görüşünün alınması gerekebilir.

Tedavide en önemli adım fistülün tanısını koyup yerini tam olarak tesbit etmektir. Sonrasında uygulanacak cerrahi tedavinin türüne karar verilmelidir. Tedavide en önemli ve tek seçenek cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide ise temel sorun dışkı kontrolünü sağlayan makat çevresinde bulunan kasların korunması ve dışkı kaçırmanın önüne geçilmesidir. Bazı durumlarda dışkı kaçırma kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumun hasta ve yakınları ile ayrıntılı olarak konuşulması her zaman yararlıdır. Çünkü ameliyat kararının verilmesinde kararı hekim hasta ile birlikte verirken neler olabileceği konusunda hasta tam olarak bilgilendirilmelidir.

Cerrahi tedavi seçenekleri:

© 1997 - 2017 CERRAHİ KLİNİK Her hakkı saklıdır.

DesignED by Şaban BEYAZPINAR M.D.