INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK YOUTUBE GOOGLE PLUS PINTEREST ATA'YI ZİYARET

CERRAHİ KLİNİK

Op .Dr. Şaban BEYAZPINAR’ın sağlık sitesi

+90 532 295 12 89

ANASAYFA CERRAHİ ENDOSKOPİ-KOLONOSKOPİ MERAK EDİLENLER İLETİŞİM

PİLONİDAL KİST (KIL DÖNMESİ)


Kuyruk sokumu bölgesinde yer alan, içinde genellikle kıl ve doku artıklarının birikintilerinin toplandığı kistik yapılardır. Çoğunlukla infekte olarak abseleşmelere ve ardından şiddetli ağrı ile birlikte şişlik ve ateşe neden olurlar.

Özellikle genç erkeklerde daha fazla görülür ve sıklıkla tekrarlama eğilimi gösterir. Uzun süre oturarak iş yapmak zorunda kalan şoförler risk grubu içinde yer alırlar.

Belirtileri:

Nedenleri:

Tam olarak nedeni genellikle bilinmez. Çoğunlukla bu bölgede toplanan kılların cilde nüfuz etmesi sonucu olduğu düşünülmektedir. Zamanla kıllar cilde nüfuz edince orada bir reaksiyon oluşur ve kistleşme meydana gelir.

Risk faktörleri:

Komplikasyonlar:

Kronik ve infekte pilonidal kistler doğru tedavi edilmezse zaman geçtikçe boyutları ve derinliği artar. Çok uzun süre sonra ise kanser gelişim riski artar.

Tedavisi:

Öncelikli tedavisi infekte olduğu zaman, antibiyotikler ve ağrı kesiciler ile aktif infeksiyonu tedavi ederken oluşan absenin boşaltılmasıdır.

Çok uzun zamandan beri ameliyat dışı bazı tedavi yöntemleri denenmektedir. Fakat bunlar genellikle geçici tedaviler olarak kabul edilmektedir. Son aşamada en iyi ve en doğru tedavi daima cerrahi tedavidir.

Cerrahi tedavide açık ve kapalı cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Ameliyatı yapan ve tedaviyi sürdüren cerraha bağlı olarak uygulanacak cerrahi yöntem seçilebilir. Şimdiye kadar denenen yöntemler içerisinde en başlarılı olan yöntem, kistik çıkarılmasından sonra primer olarak kapatılması yöntemidir.

Primer kapatılma yönteminin en önemli avantajları:

Ameliyattan sonra dikkat edilecek konular, özellikle tekrar oluşmasının önlenmesi söz konusu olunca önem kazanmaktadır. Bu konular şunlardır:

© 1997 - 2017 CERRAHİ KLİNİK Her hakkı saklıdır.

DesignED by Şaban BEYAZPINAR M.D.