INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK YOUTUBE GOOGLE PLUS PINTEREST ATA'YI ZİYARET

CERRAHİ KLİNİK

Op .Dr. Şaban BEYAZPINAR’ın sağlık sitesi

+90 532 295 12 89

ANASAYFA CERRAHİ ENDOSKOPİ-KOLONOSKOPİ MERAK EDİLENLER İLETİŞİM

© 1997 - 2017 CERRAHİ KLİNİK Her hakkı saklıdır.

DesignED by Şaban BEYAZPINAR M.D.

BEBEK EMZİRME POZİSYONLARI


Koltuk altı çapraz tutuş
İlk önce emzirmek garip olabilir. Kendinizi rahat hissedene kadar çeşitli pozisyonlarda denemeler yapın.
Karşı meme emzirme erken dönem emzirme için idealdir. Doğruca kol dayamaları olan rahat bir sandalyeye oturun. Bebeğinizi vücudunuzun önüne getirin, bebeği karnınıza getirin. Bebeğinizi emzirdiğiniz göğsün karşısında, sağ göğüs için sol kol, sol için sağ kolu şekildeki gibi tutun. Bebeğin başının arkasını açık elinizle destekleyin. Diğer elinizle göğsünüzü alttan bir U şeklinde tutun. Bebeğin ağzını memene yönlendirin. Bebeği eğmeyin ve eğilmeyin. Bunun yerine bebeğinizi göğsünüze yakın yaslayarak tutun.
Beşik tutuşu
Bebeği beşik gibi sallama pozisyonudur. Karşı kol yerine bebeği emziren taraftaki  kol ile aynı taraftan destekliyorsunuz. Tercihen kol dayamalı bir sandalye veya koltukta oturun. Yatakta kolunuzun altına bir yastık destek alarak da bu pozisyonda emzirebilisiniz. Bebeğinizein altına kolunuzu koyun, bebeğinizin başı dirseğinizin üzerinde rahatça yaslanırken, diğer elinizle memenizi destekleyin ve bebeğin emmesini sağlayın. Ekstra destek için, kucağınıza da bir yastık yerleştirebilirsiniz.

Futbol topu tutuşu
Başka bir seçenek de futbol topu tutuşudur. Sezaryenli doğumlardan sonra ve/veya büyük göğüsleriniz varsa bu pozisyon iyi bir seçim olabilir.
Bebeğinizi yanınıza koltuk altınıza alın, dirseğiniz bükülmüş halde tutun. Aynır taraftaki elinizle bebeğinizin kafasını destekleyin ve onu memenize doğru yüz yüze getirin. Kolunuz bebeğiniz sırtında duracak. Göğsünüzü diğer elinizle birlikte desteklemeye yardımcı olabilir. Rahatlık için kucağınıza bir yastık yerleştirin ve mümkünse geniş, düşük kollu bir sandalye kullanın.


 Yanına yatarak
Yorgun olduğunuzda ve uyanık kalmakta zorlandığınızda iyi bir seçim olabilir.
Yanınızda ve bebeğinizi göğsünüze doğru elinizle destekleyerek tutun. Gerekirse diğer elinizle yandan göğsünüzü kavrayın ve bebeğin dudaklarına meme ucunu denk getirecek şekilde tutun. Bebeğiniz pozisyonunu ayarlandıktan sonra, başınızı desteklemek için diğer kolunuzu kullanın.

İkizler için koltuk altı futbol topu tutuşu
İkizleriniz varsa, onları ayrı ayrı emzirmek isteyebilirsiniz. Emzirmeye ilk başlayınca bu yararlı olabilir. Daha sonra, onları aynı anda emzirmek isterseniz, her bir kolda bir bebekle, futbol topu tutuş pozisyonunu deneyin.
Her bebeği bir taraftan tutun, dirseklerinizi bükerek tutun. Bebeklerinizin sırtları kollarınıza gelecek şekilde durur. Konfor için, yastıkları kucağınıza koyun ve geniş, düşük kollu bir sandalye veya koltuk kullanın.