INSTAGRAM TWITTER FACEBOOK YOUTUBE GOOGLE PLUS PINTEREST ATA'YI ZİYARET

CERRAHİ KLİNİK

Op .Dr. Şaban BEYAZPINAR’ın sağlık sitesi

+90 532 295 12 89

ANASAYFA CERRAHİ ENDOSKOPİ-KOLONOSKOPİ MERAK EDİLENLER İLETİŞİM

Anal Fissür (Çatlak)


Genel Bakış
Bir anal fissür, anüsü çizen ince, yüzeyel dokuda (mukoza) oluşan küçük bir yırtıktır. Bağırsak hareketi sırasında katı, sert veya büyük dışkı çıktıktan sonra veya ishal ile birlikte çok sıvı dışkı çıktıktan sonra anal fissür oluşabilir. Anal fissürler genellikle barsak hareketleri ile ağrı ve kanamaya neden olur. Ayrıca, anüsün sonunda (anal sfinkter) kas yapısında spazmlara neden olabilir.
Anal fissürler bebeklerde çok yaygındır, ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Çoğu anal fissür, lifli gıda alımının artması veya oturma banyolar gibi basit tedavilerle iyi olur. Anal fissürlü bazı insanlar ilaç tedavisine ya da ara sıra cerrahiye ihtiyaç duyabilir.

Belirtiler ve Nedenler

Belirtiler
Anal fissürün belirtileri şunlardır:
• Barsak hareketleri sırasında bazen şiddetli ağrı
• Barsak hareketi sonrası ağrı birkaç saat sürebilir
• Barsak hareketinden sonra dışkı veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan
• Anüs çevresinde kaşınma veya tahriş
• Anüs çevresindeki ciltte gözle görünür bir çatlak
• Anal fissür yakınında deride küçük bir şişlik-sertlik veya cilt katlantısı

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?
Barsak hareketi ve dışkılama sırasında makatta ağrılarınız varsa doktorunuza danışın ya da dışkıda kan varsa veya dışkılama sonrası temizlik sırasında tuvalet kağıdına kan bulaşırsa mutlaka doktorunuza görünün.

Nedenler
Anal fissürün en önemli nedenleri şunlardır:
• Büyük veya sert dışkılama
• Barsak hareketleri sırasında zorlama ve/veya kabızlık
• Kronik ishal
• Crohn hastalığı veya başka bir inflamatuar bağırsak hastalığının neden olduğu anorektal bölgenin iltihabı
• Doğum
Anal fissürlerin daha seyrek nedenleri şunlardır:
• Anal kanser
• HIV
• Verem (Tüberküloz)
• Frengi (Sifiliz)
• Herpes

Risk faktörleri
Anal fissür oluşma riskini artırabilecek faktörler şunlardır:
Bebeklik. Birçok bebek hayatlarının ilk yıllarında anal fissür geçirir; bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir.
Yaşlanma. Yaşlı yetişkinler kısmen dolaşımdaki yavaşlama nedeni ile anal fissür geçirirler.
Kabızlık. Barsak hareketi sırasında ıkınma ve sert dışkılama çatlak oluşma olasılığını artırır.
Doğum. Anal fissürler kadınlarda doğum yaptıktan sonra daha sık görülür.
Crohn hastalığı. Bu inflamatuar barsak hastalığı, barsakların kronik iltihaplanmasına neden olur ve bu da anal kanalın mukozasını zedelenmeye daha açık hale getirebilir.
Anal yolla cinsel ilişki.

Komplikasyonlar
Anal fissürün komplikasyonları aşağıdakileri içerebilir:
İyileşmemesi. Altı hafta içinde iyileşemeyen bir anal fissür, kronik olarak değerlendirilir ve daha ileri tedaviye ihtiyaç duyabilir.
Tekrarlama. Bir anal fissür oluştuktan sonra, başka bir anal fissür oluşma eğilimi artar.
Anüsü çevreleyen kasların spazmı. Anüsü kapatan (iç anal sfinkter) kas yapısına kadar anal fissür uzanabilir, böylece anal fissürün iyileşmesi daha zor hale gelir. Tedavi edilmemiş bir fissür, ağrıyı azaltmak ve çatlamayı onarmak veya ortadan kaldırmak için ilave ilaçlar veya ameliyatlar gerektirebilecek, kronik bir hastalığa dönüşebilecek kısır döngüye neden olabilir.

Tanı
Anal kanalda gözle ve mümkün olursa elle, parmakla muayene edilir. Hastalık ve hasta izin verirse Anoskop dediğimiz bir aletle çıplak göz muayenesi yapılır.
Akut bir anal fissür, kesilmiş bir kağıt gibi görünür. Kronik anal fissürde çatlağın  yanı sıra deride iki ayrı topak veya cilt pilisi, biri içerde (sentinel loop) ve diğeri dışarıda hipertrofisi olan papilla bulunur.

Fissürün yeri, nedeni hakkında ipucu verir. Arka veya ön kadran yerine anal açıklığın yan tarafında oluşan bir fissür, Crohn hastalığı gibi başka bir hastalığın işareti olabilir. Doktorunuz altta yatan bir başka hastalık olduğunu düşündüğü takdirde daha ileri testler önerebilir:
Rektosigmoidoskopi. Bu test, eğer 50 yaşından gençseniz ve barsak hastalıkları veya kolon kanseri için herhangi bir risk faktörü bulunmuyorsa yapılabilir.
Kolonoskopi. Bu test, 50 yaşından yaşlıysanız veya kolon kanseri, başka barsak hastalığı belirtileri veya karın ağrısı veya diyare gibi diğer belirtiler gibi risk faktörlerine sahipseniz yapılabilir.Tedavi
Kabızlık için lifli gıdalar ve sıvı alımını arttırmak gibi herhangi bir adım attıysanız, birkaç hafta içinde genellikle anal fissürler iyileşir. Özellikle barsak hareketi sonrasında, günde birkaç kez 10 ila 20 dakika boyunca ılık suya oturmak, sfinkteri rahatlatmaya ve iyileşmeyi hızlandırmada yardımcı olabilir.
Yakınmalarınız devam ederse muhtemelen daha ileri tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Medikal tedaviler
Anal kanala uygulanan nitrogliserin, fissüre kan akışını artırmaya yardımcı olur ve iyileşmeyi hızlandırır ve anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olur. Nitrogliserin, diğer ilaçlı tedavi yöntemleri ve konservatif çözüm yolları başarısız olduğu durumlarda genellikle tıbbi tedavi olarak düşünülür. Yan etkisi şiddetli olabilen baş ağrısıdır.
Lidokain hidroklorür gibi topikal anestetik kremler ağrının hafifletilmesi için yardımcı olabilir.
• Anal sfinkter kasını felç etmek ve spazmları gidermek için
Botulinum toksin A tipi (Botox) enjeksiyonu.
Oral nifedipin  veya diltiazem gibi kan basıncı ilaçları, anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabilir veya harici olarak uygulanabilir ve nitrogliserin etkili olmadığında veya önemli yan etkilere neden olduğunda kullanılabilir.
Cerrahi tedaviler
Diğer tedavilere dirençli kronik bir anal fissürünüz varsa veya belirtileriniz şiddetli ise doktorunuz ameliyat önerebilir. Genellikle i
nternal sfinkterotomi ve fissürektomi adı verilen ve spazmı ve ağrıyı azaltmak için anal sfinkter kasının küçük bir bölümünü kesmeyi ve iyileşmeyi hızlandırmayı sağlayan bir prosedür uygulanır. Araştırmalar, kronik fissür için ameliyatın herhangi bir medikal tedaviden çok daha etkili olduğunu saptamıştır. Bununla birlikte, ameliyatın en çok korkulan komplikasyonu olan ameliyata bağlı dışkı kaçırma riski ise son derece düşüktür.


© 1997 - 2017 CERRAHİ KLİNİK Her hakkı saklıdır.

DesignED by Şaban BEYAZPINAR M.D.